Eynsford Sofa Bed
SKU: 5056693530688
Categories: Chic Noir, Funky Furniture, Interior Design Sale, Stylish Sofa Beds
Brand: DCUK Life, Gallery Direct
5056693530688
£719.95 Original price was: £719.95.£615.00Current price is: £615.00. (Inc. VAT)
Out of stock
Out of stock
This lovely sofa bed offers stylish contemporary design paired with the practicality of a sofa bed for when guests stay overnight, with the back quickly and simply folding down to create a bed. Slim straight arms are softened by the round bolster cushions for added comfort.
| Size | 3 seater |
| Item Width | 2,090 mm |
| Item Depth | 840 mm |
| Item Height | 840 mm |
| Seat Height | 460 mm |
| Seat Width between arms | 1,900 mm |
| Seat Depth | 580 mm |
| Leg / Feet Height | 180 mm |
| Clearance to Floor | 180 mm |
| Sofabed Mattress Width | 188 mm |
| Sofabed Mattress Depth | 108 mm |
| Sofabed Mattress Height | 43 mm |






