ENGLISH EQUESTRIAN STAMPS by Mind The Gap
Call/Email To Order
Only available as part of our interior design service.
Due to a change in how MINDTHEGAP sell online, their wallpapers are only available to order via phone or email.
If you’d like to place an order or have any questions, just give us a call on 01777 712661 or email hello@decorclever.com — we’re always happy to help!
Find a page in your album fit for a very special edition – ENGLISH EQUESTRIAN STAMPS has just gone into print. Showcasing the world of horse racing and rearing at its best and most beautiful, this postage stamp set features the most graceful of animals in full canter and mid leap, on the track, in the field and at the stable in a whimsical homage to the finest of British sports. The pattern combines a subtle grid – each image divided by the stamp’s delicate circular perforations – with a creative, hand painted feel, made up of neutral white and off-white shades mixed with dashes of rural English greenery and the gleaming, nut-coloured coats of each thoroughbred.
| Size | 3 rolls x 52×300 cm / 20.5×118.1 in |
|---|---|
| Roll length | 3m / 118in |
| Roll width | 0.52m / 20.5in |
| Surface size | 4.65mp |
| Design report | 52cm / 20.5in |
| Packing | 3-rolls in a box (packed together as one big roll). Price shown per box |
| Surface | Satin Matte |
| Application Type | Paste the wall |
| Style | VINTAGE |
| Theme | Tromp L’Oeil |
| Colour | Taupe, Green, Brown |




